Home Imprezy Wręczenie nagrody Perspektywa imienia Janusza Morgensterna

Wręczenie nagrody Perspektywa imienia Janusza Morgensterna

przez Redakcja

Uroczyste wręczenie Nagrody „Perspektywa” odbyło się 20 listopada 2017 roku w warszawskim kinie Kultura. Organizatorami gali byli Stowarzyszenie Filmowców Polskich i Polski Instytut Sztuki Filmowej.

W tym roku nagrodę imienia Janusza „Kuby” Morgensterna „Perspektywa” odebrał Paweł Maślona – reżyser czarnej komedii „Atak paniki”. Wyróżniony film to wielowątkowa opowieść, w której zwykli ludzie wpadają w wir nieoczekiwanych zdarzeń, co radykalnie odmieni ich życie. Atrakcyjna autorka kryminałów na randce spotyka swojego byłego. Wracające z wakacji małżeństwo wybiera najgorsze miejsca w samolocie. Nastolatek po raz pierwszy pali trawkę i przeżywa totalny odlot. Młoda dziewczyna ryzykuje, że koleżanki zdemaskują ją jako gwiazdę porno. Panna młoda z pomocą psiego psychologa rodzi na własnym weselu, a w tym czasie kelner próbuje uratować planetę. Brawurowa komedia, w której nic nie jest tym czym się wydaje, a codzienność zamienia się w czyste wariactwo.

Spośród debiutanckich filmów zaprezentowanych podczas festiwalu w Gdyni, ten podobał mi się szczególnie. Żałowałam, że nie został wystarczająco doceniony przez festiwalowe jury. Postanowiłam to naprawić przyznając „Atakowi paniki” nagrodę „Perspektywa”. Statuetkę wręczam także w imieniu męża. Bardzo się cieszę, że trafia ona w ręce młodego twórcy, obdarzonego wielkim talentem i świeżym spojrzeniem. To jest naprawdę nowa era w filmie polskim. Życzę Pawłowi Maślonie, oraz twórcom z jego pokolenia, szczęścia i dobrych filmów! – mówiła Krystyna Cierniak-Morgenstern, wręczając statuetkę nagrody „Perspektywa”.

Paweł Maślona jest reżyserem i scenarzystą, finalistą II edycji „Talentów Trójki” w kategorii Film. Ukończył studia reżyserskie na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego im. Krzysztofa Kieślowskiego. Jego dyplomowy obraz „Magma” zdobył główną nagrodę za najlepszy krótki metraż na Palm Springs ShortFest oraz główną nagrodę w Konkursie Młodego Kina podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wcześniejszy film „Zaćmienie” zdobył nagrodę za najlepszą reżyserię na Shanghai International Film Festival, a „Tylko dla Obłąkanych” wygrał The Young Talent Award at The International Festival of Film Schools in Munich. Paweł jest także współscenarzystą głośnego filmu Marcina Wrony „Demon”. „Atak paniki” to jego pełnometrażowy debiut reżyserski.

Chciałem podziękować Kapitule oraz pani Krystynie Cierniak- Morgenstern za docenienie „Ataku paniki”. Dziękuję wszystkim, którzy w nasz film uwierzyli, którzy go wspierają, a zwłaszcza mojej żonie i cudownej ekipie, bez której „Atak paniki” by nie powstał. Czas po skończeniu filmu to najtrudniejszy okres w życiu reżysera. Takie momenty bardzo go uprzyjemniają – mówił Paweł Maślona, odbierając nagrodę „Perspektywa”.

„Perspektywa” to nagroda przyznana za najbardziej obiecujący debiut dla reżysera, którego twórczość posiada wielki potencjał i perspektywę rozwoju na przyszłość. W Kapitule przyznającej nagrodę zasiadają: Krystyna Cierniak-Morgenstern – pomysłodawczyni Nagrody „Perspektywa” i przewodnicząca Kapituły oraz Jacek Bromski, Michał Kwieciński, Agnieszka Odorowicz i Grażyna Torbicka. Fundatorem Nagrody „Perspektywa” jest Polski Instytut Sztuki Filmowej.

To jest nagroda, która cię zobowiązuje, abyś robił jeszcze lepsze filmy i nigdy nie utracił młodego ducha – mówiła Izabela Kiszka-Hoflik, p.o. Dyrektora PISF, wręczając finansową część nagrody „Perspektywa”.

Pierwszym laureatem „Perspektywy” – za rok 2011 – był Adrian Panek. Reżyser otrzymał statuetkę za swój debiutancki film „Daas”. Wśród laureatów znajdują się także: Maria Sadowska, Bodo Kox, Elżbieta Benkowska, Julia Kolberger, Łukasz Ostalski, Katarzyna Jungowska, Maciej Bochniak oraz Jan P. Matuszyński.

„Atak paniki” trafi do polskich kin 19 stycznia 2018 roku.

Powiązane artykuły