Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich rozdane

przez Redakcja

Anna Adamek, Irena Strzałkowska, Andrzej Haliński, Maciej Karpiński, Janusz Kijowski, Leszek Kopeć, Ryszard Lenczewski, to laureaci tegorocznej edycji Nagród Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Te specjalne wyróżnienia przyznawane są przez Zarząd Stowarzyszenia filmowcom, których praca przyczyniła się w wyjątkowy sposób do rozwoju polskiej kinematografii.

W 2022 roku Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne i wkład w rozwój polskiej kinematografii otrzymali:

  • Anna Adamek, Charakteryzatorka – Na dorobek twórczy laureatki składa się ponad 90 filmów, seriali i spektakli Teatru Telewizji. Istotną część tego dorobku stanowi współpraca z tak wybitnymi reżyserami, jak Andrzej Wajda, Stanisław Różewicz, Krzysztof Zanussi czy Andrzej Barański.
  • Irena Strzałkowska, Promotorka kina polskiego na arenie krajowej i międzynarodowej – Związana z kinematografią od wczesnych lat 70., obecnie prezeska Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych. Jako wieloletnia zastępczyni dyrektora Studia Filmowego „Tor” i wieloletnia przedstawicielka Polski w Funduszu Eurimages przyczyniła się do powstania i wypromowania wielu głośnych filmów polskich.
  • Andrzej Haliński, Scenograf – Przez 50 lat pracy zawodowej stworzył scenografię w ponad 70 filmach, wielu serialach TV i spektaklach Teatru Telewizji. Współpracował z wybitnymi reżyserami, m.in. Wojciechem Jerzym Hasem, Jerzym Hoffmanem i Januszem Majewskim. Zdobył pięć nominacji do Orła – Polskiej Nagrody Filmowej – i dwie nagrody na FPFF w Gdyni.
  • Maciej Karpiński, Scenarzysta, prozaik, pedagog – Autor bądź współautor scenariuszy filmów m.in. Andrzeja Wajdy, Feliksa Falka, Agnieszki Holland, Janusza Zaorskiego, Jana Kidawy-Błońskiego. Własną twórczością i działalnością dydaktyczną przyczynił się do sprofesjonalizowania scenariopisarstwa w kinie polskim.
  • Janusz Kijowski, Reżyser, scenarzysta, spiritus movens Studia Filmowego im. Karola Irzykowskiego – Filmami „Indeks” i „Kung-fu” wpisał się w opozycyjne wobec PRL kino moralnego niepokoju i sam nadał mu tę nazwę. Stał na czele grupy młodych filmowców inicjującej założenie w 1981 roku Studia Irzykowskiego, gdzie również powstały odważne filmy. Od 2008 jest dyrektorem artystycznym festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie.
  • Leszek Kopeć, Dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, producent, wydawca – Związany z kinematografią od 1999 roku, w szczególności z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, którego jest wieloletnim dyrektorem, i Gdyńską Szkołą Filmową.
  • Ryszard Lenczewski, Autor zdjęć filmowych, pedagog – Laureat BAFTA Wales – Nagrody Walijskiej Akademii Sztuki Filmowej i Telewizyjnej – za zdjęcia w serialu TV „Wojenna narzeczona” (Polska/Wielka Brytania 1997) oraz BAFTA – Nagrody Brytyjskiej Akademii Sztuki Filmowej i Telewizyjnej – za zdjęcia i oświetlenie w serialu TV „Karol II: Władza i namiętność” (Wielka Brytania/USA 2003). Wspólnie z Łukaszem Żalem nominowany do Oscara za zdjęcia w filmie Pawła Pawlikowskiego „Ida” (Polska/Dania 2013).

Przede wszystkim chcę pogratulować laureatom naszych nagród – są one wyrazem naszej wdzięczności za to, co zrobiliście dla polskiego kina. Cieszę się, że po tym okropnym okresie pandemii możemy się wreszcie razem spotkać. Mamy nowy zarząd do którego weszło wielu młodych ludzi. Zaproponowali oni sporo ciekawych inicjatyw, z których cześć jest już w realizacji. Uruchamiamy Bank Scenariuszy żeby pomóc polskim scenarzystom w tworzeniu. Kupiliśmy nowy Dom Pracy Twórczej, w Sopocie, nad samym morzem – Dworek Admirał – do którego już wkrótce zaprosimy naszych członków. W minionym roku wydarzyło się naprawdę wiele dobrych rzeczy. Jestem przekonany, że najgorszy czas jest już poza nami, i w Nowy Rok wchodzimy z nową nadzieją. Wszystkiego dobrego na święta, ciepła, spokoju i harmonii rodzinnej.

– powiedział Jacek Bromski, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Korzystając z okazji Jacek Bromski pogratulował Radosławowi Śmigulskiemu wyboru na drugą kadencję na stanowisku dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. – Chciałem podziękować za pierwsze pięć lat i obiecać, że będę się starał żeby kolejne pięć lat było jeszcze lepsze dla polskiej kinematografii. Stowarzyszenie Filmowców Polskich ze względu na swoją rangę jest dla mnie jednym z najważniejszych partnerów społecznych, z którym zawsze będę bardzo chętnie rozmawiał o wyzwaniach stojących przed polskim kinem. Laureatom Nagród SFP serdecznie gratuluję, a wszystkim życzę spokojnych świąt – mówił Radosław Śmigulski, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Tegoroczna uroczystość wręczenia Nagród Stowarzyszenia Filmowców Polskich odbyła się 15 grudnia 2022 roku w warszawskim hotelu Hilton. Laureaci odebrali statuetki z rąk Jacka Bromskiego, prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Ryszard Lenczewski nie mógł wziąć udziału w uroczystości. W jego imieniu nagrodę odebrała Małgorzata Staroń.

Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich przyznawane są od 2007 roku. Ich powstaniu towarzyszyła obowiązująca do dziś idea, by statuetki trafiały w ręce nie tylko tych przedstawicieli filmowych zawodów, którzy stoją na pierwszej linii – reżyserów, scenarzystów, operatorów – ale także tych, którzy pozostając nieco w cieniu, mają ogromny wpływ na ostateczny kształt dzieła filmowego – dźwiękowców, montażystów, scenografów czy charakteryzatorów. Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich przyznawane są za całokształt dokonań artystycznych. Ludzie, którzy ją otrzymali, kształtowali oblicze polskiego filmu.

Pośród ponad 100 dotychczasowych laureatów Nagród Stowarzyszenia Filmowców Polskich znajdują się: Agnieszka Bojanowska, Witold Giersz, Zygmunt Adamski, Stanisław Jędryka, Tadeusz Chmielewski, Halina Paszkowska, Tadeusz Konwicki, Jerzy Kucia, Lidia Zonn, Jerzy Płażewski, Wiesław Zdort, Andrzej Wajda, Barbara Pec-Ślesicka, Wojciech Marczewski, Józef Hen, Marcel Łoziński, Franciszek Pieczka, Henryk Bielski, Jerzy Skolimowski i Irmina Romanis.

 

Powiązane artykuły