Home Imprezy Premiera serialu Wikingowie na History HD

Premiera serialu Wikingowie na History HD

przez Redakcja

W czwartkowy wieczór w Forcie Sokolnickiego odbyła się premiera serialu Wikingowie, który będzie można oglądać na kanale History HD należącym do sieci A+E Networks Poland.

Premierowy odcinek serialu podbił serca ponad 6 milionów Amerykanów, z czego połowę stanowiła grupa popularna wśród reklamodawców w wieku między 18 a 49 rokiem życia1. Przez dziewięć tygodni emisji Wikingów się najpopularniejszym nowym serialem fabularnym w Stanach Zjednoczonych wśród produkcji stacji kablowych i satelitarnych w 2013 roku ze średnią ponad 4 milionów widzów. Na zamówienie HISTORY powstaje właśnie drugi sezon serialu.

Wikingowie to irlandzko-kanadyjska koprodukcja powstała we współpracy World 2000, Take 5 Productions i Shaw Media, a dystrybuowana poza USA, Kanadą i Irlandią przez MGM Television.

Pomysłodawcą i autorem scenariusza dziewięcioodcinkowej produkcji jest Michael Hirst – jeden z twórców, który jako pierwszy przekładał fakty historyczne na fascynującą opowieść filmową, między innymi wyróżnionego nagrodą Akademii Filmowej obrazu Elizabeth, a także nominowanej do Emmy i Złotego Globa Dynastii Tudorów. Producentami wykonawczymi oprócz Hirsta są Morgan O’Sullivan z World 2000 (Hrabia Monte Christo; Dynastia Tudorów), John Weber z Take 5 Productions (Dynastia Tudorów; Rodzina Borgiów), Sherry Marsh, Alan Gasmer, James Flynn (Dynastia Tudorów; Rodzina Borgiów) i Sheila Hockin (Dynastia Tudorów; Rodzina Borgiów). Po stronie HISTORY za produkcję odpowiadali Dirk Hoogstra i Julian P. Hobbs.

Serial nakręcony w zeszłym roku w Irlandii został oparty na legendzie o Ragnarze Lodbroku (w tej roli Travis Fimmel – Bestia, Baytown Outlaws), ciekawym świata wikingu, który stara się przełamywać wszelakie bariery i odkrywać nowe ziemie do podbicia. Młody rolnik i głowa rodziny Ragnar jest głęboko sfrustrowany zachowawczą polityką swojego wodza Earla Haraldsona (w tej roli nagrodzony Złotym Globem Gabriel Byrne – In Treatment, Podejrzani, Ścieżka strachu), który każdego lata wysyła wikińskich najeźdźców na wschód do krain zamieszkałych przez biednych Bałtów i nie chce zaryzykować nowego kierunku wyprawy.

„Cieszę się, że zakupiliśmy prawa do pokazania tego uznanego na świecie serialu w naszym kraju – mówi Izabella Wiley, Dyrektor Generalny w A+E Networks Poland. Podstawę oferty HISTORY stanowią rozrywkowe seriale dokumentalne, ale dostrzegamy, że Polacy chętnie oglądają filmy i programy oparte na prawdziwych historiach. Jesteśmy przekonani, że „Wikingowie”, pierwszy fabularny serial na HISTORY w Polsce, spodoba się widzom i przyciągnie do kanału nową publiczność”.

Powiązane artykuły