Laureaci Nagród Stowarzyszenia Filmowców Polskich 2019

przez Redakcja

Teresa Gruber, Maria Oleksiewicz, Feliks Falk, Piotr Kamler, Janusz Majewski, Wacław Pilkowski i Andrzej Ramlau to laureaci trzynastej edycji Nagród Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Te specjalne wyróżnienia przyznawane są przez Zarząd Stowarzyszenia filmowcom, których praca przyczyniła się w wyjątkowy sposób do rozwoju polskiej kinematografii.

 Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich przyznawane są od 2007 roku. Ich powstaniu towarzyszyła obowiązująca do dziś idea, by statuetki trafiały w ręce nie tylko tych przedstawicieli filmowych zawodów, którzy stoją na pierwszej linii – reżyserów, operatorów – ale także tych, którzy pozostając nieco w cieniu, mają ogromny wpływ na ostateczny kształt dzieła filmowego – dźwiękowców, montażystów czy scenografów. Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich przyznawane są za całokształt dokonań artystycznych. Ludzie, którzy ją otrzymali, kształtowali oblicze polskiego filmu.

W 2019 roku statuetki Nagród SFP wykonane przez Dorotę Dziekiewicz – Pilich otrzymali:

Teresa Gruber – scenograf, dekorator wnętrz
Zdaniem Izabeli Cywińskiej scenograf daje filmowi ciało, a dekorator wnętrz duszę. Teresa Gruber daje
i jedno, i drugie, gdyż od 47 lat dzieli obie funkcje. 34 filmy kinowe, 26 telewizyjnych, 52 seriale i 23 spektakle Teatru TV – oto dorobek laureatki w liczbach.

Maria Oleksiewicz – krytyk filmowy
Wychowanka gigantów filmoznawstwa – profesorów Jerzego Toeplitza i Aleksandra Jackiewicza. Większość życia zawodowego spędziła w redakcji „Filmu”, także w czasach jego świetności, gdy redaktorem naczelnym był Bolesław Michałek.

Feliks Falk – reżyser, scenarzysta, pedagog
W PRL współtworzył antysystemowe nurty w filmie polskim – kino moralnego niepokoju („Wodzirej”, „Szansa”) oraz serię antystalinowską („Był jazz”, scenariusz „Wielkiego biegu”). Późniejszymi filmami też dowiódł wyczulenia na rzeczywistość.

Piotr Kamler – reżyser filmów animowanych
Przedstawiciel nurtu filozoficznego w animacji. Prawdziwymi bohaterami jego obrazów są czas i ruch. Filmy te – nagradzane w kraju i za granicą – odwołują się do muzyki współczesnej, wiele łączy je też z rzeźbami, których twórcą jest sam Piotr Kamler.

Janusz Majewski – reżyser, scenarzysta, pedagog
Niestrudzony weteran kinematografii polskiej, obecny w niej ponad 60 lat. Mistrz kina gatunkowego, w latach 70. XX wieku współtwórca nurtu nazwanego przez krytykę „polskim retro”. Prezes Zarządu Głównego (1983-1990) i od 2006 roku Honorowy Prezes SFP.

Wacław Pilkowski – realizator-reżyser dźwięku
Polska Nagroda Filmowa – Orzeł za dźwięk w „Małej Moskwie” Waldemara Krzystka i nominacja do nagrody Motion Pictures Sound Editors (MPSE) za dźwięk w filmie Jerzego Hoffmana „1920. Bitwa Warszawska” potwierdzają umiejętności Wacława Pilkowskiego.

Andrzej Ramlau – autor zdjęć filmowych, pedagog
Nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej – Orła za zdjęcia w filmie Leszka Wosiewicza „Rozdroże Cafe” (2005), uświetnił kunsztem operatorskim twórczość zarówno doświadczonych, jak i początkujących reżyserów. Owoce przynosi też działalność dydaktyczna laureata.

Gala Nagród Stowarzyszenia Filmowców Polskich odbyła się 17 grudnia 2019 roku w Hotelu Hilton w Warszawie. Jej organizacja została współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Powiązane artykuły