Wojciech Modest Amaro, Przemysław Babiarz, Krzysztof Baranowski oraz profesor Iwona Wawer to leauraci statuetek Herbapol Esencja Natury 2013, które zostały wręczone 7 października podczas uroczystej gali w warszawskiej restauracji Belvedere.

Od pięci lat nagrody Esencja Natury otrzymują wybitne osobowości świata nauki, sportu, sztuki oraz mediów, które inspirują się naturą, a ona sama jest dla nich nieodłącznym elementem życia. Wszyscy laureaci pochodzą z różnych środowisk, mają rozmaite zawody i zainteresowania, jednak jest coś co ich łączy, to natura.

W kategorii „Inspiracja naturą w życiu” nagrodę otrzymał Krzysztof Baranowski – żeglarz, kapitan jachtowy, dziennikarz, pomysłodawca, założyciel i prowadzący Szkołę pod Żaglami. Nagrodę dostał w uznaniu za imponujące osiągnięcia w dziedzinie żeglarstwa między innymi za to, że jako pierwszy Polak dwukrotnie opłynął samotnie kulę ziemską. Za konsekwencję w łączeniu pasji zawodowej z naturą, za to, że wielokrotnie udowodnił swoje współdziałanie z siłami natury w trakcie długich podróży. W podziękowaniu za propagowanie żeglarstwa, za działalność edukacyjną w szczególności za założenie i prowadzenie Szkoły Pod Żaglami.

W kategorii „Inspiracja naturą w sztuce” nagrodę otrzymał Wojciech Modest Amaro – kucharz, restaurator. Został doceniony za pracę, w której inspiruje się naturą, a także za wykorzystanie w swoich przepisach polskich składników takie, jak dzika róża czy rumianek, które współtworzą niezwykle wyszukane potrawy. Za promowanie Polski i polskich produktów m.in. dzięki bestsellerowej książce „Kuchnia polska XXI wieku”, za którą otrzymał Grand Prix Litterature de la Gastronomique w Paryżu. Książki, która zmieniła oblicze współczesnej kuchni polskiej oraz ukazała możliwości kreatywnego gotowania w odniesieniu do klasycznych i tradycyjnych potraw. Za konsekwentne doskonalenie się w sztuce kulinarnej. Za ciężką dwudziestoletnią pracę, której ukoronowaniem było jedno z najbardziej prestiżowych dla restauratorów odznaczeń – gwiazdka przewodnika Michalin dla jego Atelier, której do tej pory nie zdobyła żadna inna polska restauracja.

W kategorii „Propagowanie natury w mediach” nagrodę otrzymał Przemysław Babiarz – dziennikarz i komentator sportowy. Nagrodę otrzymał za konsekwentne zaangażowanie w propagowanie sportu i zdrowego stylu życia, za zamiłowanie do wszelkich aktywności ruchowych. Za znakomite reportaże i relacje, za ciekawe komentowanie wydarzeń sportowych oraz za wszechstronną wiedzę w tej dziedzinie.

W kategorii „Wykorzystanie natury w pracach naukowych” nagrodę otrzymałą profesor Iwona Wawer – Kierownik Zakładu Chemii Fizycznej na Wydziale Farmaceutycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Nagrodę otrzymała w uznaniu za badania związków zawartych w roślinach odpowiedzialnych za działanie korzystne dla organizmu człowieka. Za to, że dzięki pracy pani profesor wiemy, jakie rośliny warto wykorzystywać w naturalnych produktach prozdrowotnych. Za miłość do natury i ludzi, którym pomaga poprzez swoją pracę.

Laureatami poprzednich edycji Herbapol – Esencja Natury są: Kinga Baranowska, Martyna Wojciechowska, prof. Jerzy Woy-Wojciechowski, Olgierd Budrewicz, Anna Maria Jopek, Sebastian Karpiel-Bułecka, Jacek Pałkiewicz, Marek Kamiński, Beata Pawlikowska, Maja Popielarska, prof. Halina Strzelecka, prof. Kazimierz Głowniak, aktorskie małżeństwo Alicja Jachiewicz-Szmidt i Stefan Szmidt, Adam Wajrak, Mateusz Kusznierewicz, Tomasz Tomaszewski i prof. Piotr Kuna.

W tym roku galę poprowadził Artur Andrus, którego znakomity występ zakończył ten wyjątkowy wieczór. Udział w uroczystości wzięli między innymi Jacek Pałkiewicz, Alicja Jachiewicz-Szmidt i Stefan Szmidt, Jerzy Woy-Wojciechowski, Maja Popielarska, Kinga Baranowska, Bogumiła Wander, Andrzej Pągowski, Bożena Dykiel, Mieczysław Hryniewicz, Marzena Rogalska, Urszula Dudziak i Jerzy Iwaszkiewicz.

Pomysłodawcą nagród Herbapol – Esencja Natury jest firma Herbapol Lublin SA.