Home Imprezy MocArty RMF Classic 2016

MocArty RMF Classic 2016

przez Redakcja

13 marca w restauracji „Concept 13”, w domu handlowym VitkAc w Warszawie, wręczono po raz siódmy MocArty RMF Classic. Słuchacze stacji wybrali swoich faworytów w czterech kategoriach: Człowiek Roku, Wydarzenie Roku, Muzyka Filmowa Roku i Rzecz z Klasą.

Statuetki MocArtów RMF Classic otrzymali:

 • Człowiek Roku 2016
  Dr Adam Domanasiewicz i jego zespół z Kliniki Chirurgii Urazowej
  i Chirurgii Ręki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu
  . Za pierwszy w historii przeszczep dłoni dorosłemu pacjentowi, który urodził się bez tej części ciała. To wydarzenie bez precedensu na skalę światową. 13-godziny zabieg był szczególnie trudny ze względu na słabe wykształcenie tkanek biorcy – naczyń krwionośnych, nerwów i kości. Po tygodniu od operacji nie było reakcji odrzucenia przeszczepu, a pacjent mógł już poruszać palcami. Kolejne wielkie osiągniecie polskiej medycyny.

 

 • Wydarzenie Roku 2016
  Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016. 12 miesięcy i blisko 2000 artystycznych projektów i wydarzeń kulturalnych najwyższej próby. Jak obliczyli organizatorzy uczestniczyło w nich ponad 5 milionów ludzi. Koncerty, wystawy, widowiska, spotkania z twórcami – w tym niezapomniana Gala Rozdania Europejskich Nagród Filmowych z Piercem Brosnanem w roli głównej. W projekcie aktywnie uczestniczyli sami mieszkańcy udowadniając, że kultura może być bodźcem rozwoju i sposobem na życie. Sukces wizerunkowy i frekwencyjny, dzięki któremu stolica Dolnego Śląska wzniosła się na absolutne kulturalne wyżyny!

 • Muzyka Filmowa Roku 2016
  Justin Hurwitz, Benj Pasek, Justin Paul – „La La Land”, Interscope Records /Universal Music Polska. To bez wątpienia jeden z najbardziej docenionych soundtracków tego sezonu. Swoją światową premierę miał pod koniec roku, w grudniu 2016. Kompozytor Justin Hurwitz – ma już na półce statuetki Złotego Globu, BAFTA i Oskara. Do magicznego musicalu o parze początkujących artystów, Hurwitz napisał bajecznie barwną, a przy tym przebojową muzykę. A piosenki w wykonaniu Ryana Goslinga i Emmy Stone na pewno wejdą do kanonu piosenek filmowych.

 

 •  NagrodaRzecz z Klasą 2016
  Orkiestrownik – aplikacja mobilna na smartfony i tablety. Aplikacja stworzona na zamówienie Instytutu Muzyki i Tańca w Warszawie oraz Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA). To nowoczesny przewodnik po muzyce klasycznej, adresowany przede wszystkim do dzieci i młodzieży, który wprowadza w świat orkiestry, pokazuje instrumentarium, muzyków, dyrygenta, próbę i koncert. Znakomite narzędzie edukacyjne – można rzec – klasyka XXI wieku!

 

 • Nagroda specjalna „Bo wARTo!”
  Tym razem dla młodego reżysera filmowego. Zwycięzca – Jan P. Matuszyński – otrzymał statuetkę, równowartość 10 tysięcy euro oraz roczną opiekę medialną RMF Classic. O nagrodę ubiegali się kandydaci, którzy wykazali się wybitnymi osiągnięciami w sztuce filmowej i nie ukończyli jeszcze 35 lat. Zwycięzcę, spośród pięciu wytypowanych przez redakcję RMF Classic osób, wyłoniła Kapituła w składzie: Mariusz Grzegorzek (Przewodniczący), Janusz Gajos, Maciej Pieprzyca, Ewa Puszczyńska, Dorota Segda, Magdalena Sroka i Monika Strzępka.

 • Kobieta z Klasą
  Nagroda przyznawana corocznie przez Patrona Medialnego Gali – redakcję magazynu Twój STYL, trafiła tym razem w ręce aktorki – Mai Ostaszewskiej.

 

 • Nagroda Specjalna Muzyczny Debiut Roku.
  Otrzymała ją Julia Pietrucha za płytę „Parsley”.

W części artystycznej wystąpili Aga Zaryan w towarzystwie kwartetu smyczkowego Atom String Quartet i pianisty Michała Tokaja.

Swoje umiejętności gościom Gali zaprezentował także saksofonista Łukasz Dyczko, zwycięzca 18. Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków w 2016 roku wraz z pianistą Przemysławem Pankiewiczem.

Powiązane artykuły