Gwiazdy Dobroczynności 2016

Olga Bończyk, Marcin Dorociński Artur Żmijewski, Szymon Majewski ,Reprezentacja Polski w piłce siatkowej mężczyzn Polska Siatkówka to tegoroczni laureaci Plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności”. Kapituła przyznała w tym roku dwie Honorowe Gwiazdy Dobroczynności – Irenie Santor i Jerzemu Stuhrowi. Nagrodę specjalną Magazynu SHOW odebrała Małgorzata Kożuchowska.

Nagrody wręczono 23 stycznia podczas VII Balu Charytatywnego „Gwiazdy Dobroczynności” w Hotelu Sofitel Victoria w Warszawie.

W kategorii EKOLOGIA zwyciężył nominowany przez WWF Polska @Marcin Dorociński. Aktor otrzymał nagrodę za wszechstronną działalność na rzecz ochrony przyrody, przede wszystkim zagrożonych gatunków zwierząt: wilków, rysi, łosi, niedźwiedzi, bałtyckich morświnów, za udział w wielu kampaniach, w tym „Godzina dla ziemi”, „1% podatku”, użyczanie swego głosu w spotach społecznych i fundraisingowych, działalność informacyjną i edukacyjną w zakresie ekologii , szczególnie wśród dzieci.

Za działania wpisane w kategorię EDUKACJA nagrodę otrzymała aktorka i wokalistka Olga Bończyk, już od 9 lat wspierająca program „Dźwięki Marzeń”, realizowany przez Fundacja Orange. Gwiazda konsekwentne wspiera w rozwoju dzieci niesłyszące, apeluje o umożliwianie im dostępu do edukacji i uczestniczenia w życiu społecznym na równi ze słyszącymi. Pomaga rodzinom dzieci z wadami słuchu w procesie terapii i angażuje się w działalność informacyjną i edukacyjną mającą na celu poszerzenie wiedzy o problemach osób niesłyszących.

W kategorii SPOŁECZEŃSTWO zwyciężył Szymon Majewski, od 3 lat twarz kampanii Książki w Pudle. Nagrodę otrzymał za odwagę włączenia się w tę jedną z najtrudniejszych kampanii społecznych w Polsce, medialne i fizyczne wspieranie zbiórki książek do bibliotek więziennych. W ramach kampanii „Książki w pudle” zebrano już i przekazano osadzonym ponad 400 000 książek. Nagroda to również efekt długofalowego, osobistego zaangażowania w upowszechnianie czytelnictwa w zakładach karnych, poprzez wspólne czytanie, spotkania dyskusyjne, pracę w radiowęźle i włączanie osadzonych w krwiobieg ogólnopolskich wydarzeń kulturalnych, takich jak Narodowe Czytanie, Rok Tuwima.

Gwiazdę Dobroczynności w kategorii POMOC CHARYTATYWNA odebrał Artur Żmijewski – Ambasador Dobrej Woli UNICEF Poland od 2007 roku. Zawsze świetnie przygotowany, merytoryczny i wiarygodny. Aktor odwiedzał ośrodki dla niedożywionych dzieci w Etiopii i pomógł w zbiórce funduszy na wyposażenie dziesięciu takich ośrodków, wspierał akcje pomocowe w Kongo, Sudanie Południowym, Mali. Brał udział w Błękitnym Marszu Pokoju ONZ. Artur Żmijewski wsparł także akcję pozyskiwania funduszy na szczepienia ratujące życie dzieciom „Reszta w twoich rękach”, opartą o Dobrego Dukata. Na każdym kroku szerzy idee UNICEF i propaguje przestrzeganie praw dziecka.

Zwycięzcą Plebiscytu jest również reprezentacja Polski w piłce siatkowej mężczyzn. Sportowcy otrzymali statuetkę w kategorii ZDROWIE za wieloletnie wszechstronne zaangażowanie w działalność Fundacja Herosi pomagającej dzieciom z chorobami nowotworowymi oraz podopiecznym z domów dziecka. Sportowcy angażują się w liczne zbiórki, przekazują zyski z własnych projektów, pomagają w stworzeniu kalendarza charytatywnego, poświęcają swój prywatny czas na spotkania, zapraszają dzieci na mecze i treningi, przekazują pamiątki na aukcje i nagrywają filmiki dla dzieci przebywających w szpitalu. Z licznych zbiórek i akcji charytatywnych przeprowadzonych przez Fundację wspólnie z reprezentacją udało się zakupić sprzęt medyczny o wartości 250 000 zł.

Swoją specjalną Gwiazdę Dobroczynności przyznał główny partner plebiscytu – SHOW – luksusowy magazyn o gwiazdach i stylu życia. Otrzymała ją Małgorzata Kożuchowska, od sześciu lat zaangażowana w inicjatywy dobroczynne Fundacji Mam Marzenie. Aktorka prowadzi coroczną Galę Fundacji, zaangażowała się w akcję „Nie pękam – spełniam marzenia”, zgodziła się na udział w projekcie „Kolacja Marzeń”. Małgorzata Kożuchowska angażowała się również w działania innych organizacji pozarządowych, na rzecz akcji „Wielcy Małym” (wsparcie dla zwierząt), wspiera Fundację Iskierka, a także „Szlachetną Paczkę” i wiele innych wydarzeń charytatywnych i dobroczynnych.

Honorową „Gwiazdę Dobroczynności” odebrał w czasie Balu Jerzy Stuhr, nominowany przez Stowarzyszenie Unikorn. Aktor włączył się w budowanie pierwszego w Polsce stacjonarnego Centrum Psychoonkologii i wraz z żoną zostali jego ambasadorami. Jego działalności publicznej, wykorzystywaniu osobistych doświadczeń, udziałowi w kampaniach medialnych zawdzięczamy zmianę w podejściu do choroby nowotworowej, odwagę coraz większej liczby osób w mówieniu o niej, wzrost wiedzy, gdzie szukać pomocy i wsparcia w świadomym przechodzeniu przez proces leczenia i powrotu do zdrowia.

Decyzją Kapituły Honorową „Gwiazdę Dobroczynności” otrzymała również Irena Santor. Artystka została nominowana przez Polskie Amazonki Ruch Społeczny m.in. za wspieranie od momentu powstania stowarzyszenia PARS. Piosenkarka nagłaśnia i skutecznie propaguje profilaktykę raka piersi, którego sama pokonała. Nie odmawia „Amazonkom” prywatnego czasu ani „twarzy”, aktywnie i z pełnym zaangażowaniem bierze udział w kampaniach społecznych. Artystka uczestniczy także w spotkaniach z kobietami i prowadzi działalność edukacyjną.

Honorowe Gwiazdy Dobroczynności przyznała Kapituła, w której zasiadał Paweł Łukasiak – prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce – inicjatora Plebiscytu, a z ramienia SHOW – głównego partnera Plebiscytu – Monika Krokiewicz, wydawca czasopism kobiecych luksusowych, poradnikowych i młodzieżowych Wydawnictwa Bauer.
W Kapitule w 2015 roku zasiedli również przedstawiciele organizacji pozarządowych: Krystyna Aldridge-Holc – prezes Fundacja POLSAT – Jesteśmy dla dzieci, Jerzy Koźmiński – prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Piotr Pawłowski – prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, Jerzy Karwelis – mentor Fundacji Dobra Sieć oraz przedstawiciele świata mediów – patronów medialnych Plebiscytu: Nina Terentiew – członek zarządu i dyrektor programowy Telewizji Polsat, Edward Miszczak – dyrektor programowy TVN, Anna Popek – dziennikarka telewizyjna i radiowa, prezenterka TVP2 , Ewa Wojciechowska – dziennikarka, założycielka portalu www.ewawojciechowska.pl.

„Gwiazdy Dobroczynności” to jedyny w Polsce plebiscyt publiczności i największa kampania medialna promująca i nagradzająca zaangażowanie społeczne osób znanych. Opiekę medialną nad przedsięwzięciem sprawują wspólnie trzy największe polskie stacje telewizyjne – POLSAT, TVN oraz TVP2. Plebiscyt organizowany jest w partnerstwie z Magazynem SHOW oraz tytułami wspierającymi – miesięcznikami TWÓJ STYL oraz PANI, które należą do Wydawnictwa Bauer. Ponadto patronat nad VII edycją Plebiscytu objęły portale Styl.pl, Ewa Wojciechowska.pl Bal Gwiazd Dobroczynności poprowadzili Paulina Sykut Jeżyna (Polsat), Marzena Rogalska i Olivier Janiak (TVN).