Laur Innowacyjności 2016

23 listopada 2016 roku w Warszawskim Domu Technika NOT podczas uroczystej Gali podsumowano szóstą edycję Konkursu im. Stanisława Staszica na najlepsze produkty innowacyjne „Laur Innowacyjności 2016”.

Konkurs „Laur Innowacyjności” zainicjowany przez FSNT- NOT jest organizowany dla firm, które z powodzeniem wdrożyły najlepsze pomysły, rozwiązania i wynalazki, zapewniające im sukces gospodarczy

Gośćmi uroczystości byli m.in.: Prezes Urzędu Patentowego RP Alicja Adamczak, Prezes FSNT NOT Ewa Mańkiewicz-Cudny, Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego Leszek Król, Prezes Fundacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw  Edward Połaski, Wiceprezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji Wiesław Paluszyński, Prezes Warszawskiego Domu Technika NOT Jerzy Rożek, Prezes Zespołu Usług Technicznych Rady Stołecznej NOT Tomasz Karwat oraz Przewodniczący Zespołu Ekspertów Kapituły Konkursu „Laur Innowacyjności” – Prezes Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów Michał Szota.

Obecny był także przedstawiciel Głównego Sponsora Konkursu, członek Zarządu Firmy Microsoft Michał Jaworski.

Głównymi Sponsorami VI edycji Konkursu Laur Innowacyjności zostały firmy EuRoPol GAZ oraz Microsoft.

Statuetki „Staszica” oraz honorowe dyplomy Kapituła Konkursu przyznała 29 firmom i instytutom spośród wielu zgłoszonych kandydatur, łącznie w trzynastu kategoriach.

  1. Budownictwo i obiekty użyteczności publicznej, bezpieczeństwo i pożarnictwo
    Nagrodę Złoty Laur otrzymała firma MOSTOSTAL WARSZAWA SA za projekt Most drogowy z kompozytów FRP. Nagrody wręczali  – Prezes FSNT NOT Ewa Mańkiewicz – Cudny oraz Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego Leszek Król.
    Nagrodę Srebrny  Laur otrzymała firma  SOLCRAFT Sp. z o. o. za projekt System Thexpan®.
    Nagrodę Brązowy Laur otrzymała firma PartGroup Piotr Gertych za projekt Blockfire spray gaśniczy 600 ml.
  2. Ekologia, geodezja, gospodarka wodna
    Wyróżnienie przyznano firmie  IDS-BUD SA za  projek Budowa myjni taboru kolejowego na terenie stacji postojowej Tłuszcz.
  3. Energetyka, elektrotechnika
    Kapituła Konkursu postanowiła przyznać Wyróżnienie firmie TAURON Sprzedaż Sp. z o. o. za projekt TAURON Gaz Giełda.
    Wyróżnienie firmie ELPROJECT POLSKA Sp. z o. o. za projekt Administracyjny System Obsługi Projektu (ASOP) w przedsiębiorstwie do 20 osób.
  4. Górnictwo i hutnictwo
    Nagrodę Złoty Laur przyznano Instytutowi Nafty i Gazu PIB za projekt Inwersyjna płuczka wiertnicza.
    Nagrody wręczali Prezes Urzędu Patentowego RP Alicja Adamczak oraz Michał Jaworski przedstawiciel Głównego Sponsora Konkursu, członek Zarządu Firmy Microsoft.
    Nagrodę Srebrny Laur przyznano Głównemu Instytutowi  Górnictwa za projekt Sprężona modułowa, panelowa obudowa szybowa nowej generacji.
    Wyróżnienie przyznano KGHM Polska Miedź SA Oddział Zakłady Górnicze Polkowice-Sieroszowice za projekt System wspomagania procesu wiercenia w warunkach O/ZG Polkowice- Sieroszowice.
  5. Informatyka, telekomunikacja, elektronika, automatyka
    Nagrodę Złoty Laur otrzymała firma MedApp SA za projekt Inteligentny System Telemedyczny.
    Nagrodę Srebrny  Laur otrzymał GAZEX-Drzewicki Sp. J. za projekt Cyfrowy System Detekcji Gazów.
  6. Inżynieria materiałowa, nanotechnologie
    Nagrodę Srebrny Laur przyznano Instytutowi  Mechaniki Precyzyjnej  za projekt Magnetron cylindryczny z dynamicznym polem magnetycznym, technologia MS-PVD.
    Wyróżnienie przyznano  firmie  BIOTEN Sp. z o. o. za projekt Konwersja odpadowego glicerolu do zielonych polimerów.
  7. Mechanika, maszyny i urządzenia
    Nagrodę Złoty Laur otrzymała firma STIGAL za projekt Przecinarka Plazmowo Gazowa PRO Master3D. Nagrody wręczali Michał Szota Przewodniczący Zespołu Ekspertów Kapituły Konkursu „Laur Innowacyjności”, Prezes Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów  oraz Tomasz Karwat Prezes  Zarządu Zespołu Usług Technicznych Rady Stołecznej NOT.
    Wyróżnienie otrzymała firma  Prima Power Central Europe Sp. z o. o. za projekt Punch Genius – wykrawarka rewolwerowa nowej generacji.
  8. Technika medyczna, przemysł farmaceutyczny, chemia
    Nagrodę Złoty Laur otrzymała firma EnbioTechnology Sp. z o. o. za  projekt Microjet.
    Nagrodę Srebrny  Laur otrzymał  Instytut Nafty i Gazu PIB za projekt Specjalistyczne środki chemiczne zapewniające ciągłą eksploatację złóż ropy naftowej i gazu.
    Wyróżnienie otrzymała firma  PCC Exol SA za projekt Rosulfan A.
    Wyróżnienie otrzymał Instytut Nafty i Gazu PIB za projekt Dodatek cetanowo-detergentowy do energooszczędnych olejów napędowych.
  9. Przemysł spożywczy, rolnictwo, ogrodnictwo, leśnictwo
    Nagrodę Złoty Laur otrzymał Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych za projekt Nowej generacji urządzenie wielozadaniowe do regeneracyjnego kształtowania otwartych cieków wodnych.
    Wyróżnienie przyznano  Panu Bartoszowi Walentynowi za projekt Kombajn ogrodowy.
  10. Technika wojskowa
    Nagrodę Złoty Laur otrzymała firma PCO SA za  projekt Kamera termowizyjna KLW-1 „Asteria”.
    Nagrodę Srebrny  Laur  otrzymał   Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia za projekt Bojowy bezzałogowy system powietrzny klasy mikro pionowego startu „DragonFly”.
    Wyróżnienie  otrzymał  Instytut Metali Nieżelaznych za projekt Bateria Termiczna BTR-10.
  11. Transport i komunikacja
    Nagrodę Złoty Laur otrzymał Przemysłowy Instytut Motoryzacji za projekt Wielofunkcyjny pojazd do zadań specjalnych FUNTER 4 x4. Nagrody wręczali Ewa Mańkiewicz-Cudny Prezes FSNT NOT oraz Tomasz Karwat Prezes Zarządu Zespołu Usług Technicznych Rady Stołecznej.
    Nagrodę Srebrny  Laur otrzymała firma  Baltic Diving Solutions Sp. z o. o. za projekt Technologia wykonywania inspekcji nurkowych zdalnego nadzoru.
  12. Włókiennictwo, papiernictwo, opakowania
    Nagrodę Srebrny Laur przyznano Panu Arkadiuszowi Brzezińskiemu za projekt Pętla do utrzymywania złożonego i zmniejszonego kształtu butelek PET.
  13. Usługi i inne rozwiązania innowacje o charakterze społeczno – gospodarczym.
    Nagrodę Złoty Laur przyznano firmie  ALTA Sp. z o. o. za projekt TEST2DRIVE – Nowoczesne badania kierowców.
    Wyróżnienie otrzymała Politechnika Gdańska, Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, Katedra Systemów Multimedialnych za projekt Multimodalny biometryczny system weryfikacji tożsamości.

Galę tradycyjnie i znakomicie prowadziła znana i lubiana aktorka Laura  Łącz.

W programie Gali było także przewidziane losowanie upominków ufundowanych przez sponsorów, partnerów i laureatów Konkursu .

Po tym losowaniu uczestnicy Gali zostali zaproszeni do restauracji Avangarda w Warszawskim Domu Technika NOT, gdzie przy bufetach i w luźnej już atmosferze mogli miło spędzić resztę wieczoru,  prowadząc przy okazji ciekawe rozmowy stanowiące doskonałą okazję do wzajemnej wymiany doświadczeń.